Bio-kominek: Nowa era kominkowa w Twoim domuBiokominki są świetne dla tych, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy, pozostając ciepłym i przytulnym podczas zimowych miesięcy. W przeciwieństwie do zwykłych kominków, są one mniej niechlujne, produkują niewiele sadzy i nie wymagają użycia energii elektrycznej ani gazu ziemnego. Choć są nieco droższe od tradycyjnych kominków, są świetną inwestycją długoterminową i pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Kominki na biomasę nie są skomplikowanymi i hałaśliwymi urządzeniami, takimi jak piece na drewno lub pelety, więc nawet jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie modernizacji domu, powinieneś być w stanie wykonać tę pracę prawidłowo.

Korzyści z instalacji biokominka

Istnieje wiele korzyści związanych z instalacją biokominka. Po pierwsze i najważniejsze, biokominki wykorzystują odnawialne materiały z biomasy do wytwarzania ciepła, więc nie będziesz musiał się martwić o utrzymanie ciepła w domu przez wiele lat. Często zdarza się, że osoby korzystające z konwencjonalnych kominków muszą je wymienić po kilku latach z powodu zapchania sadzą. W przypadku kominka na biomasę można oczekiwać, że będzie on działał znacznie dłużej bez żadnych problemów. Kominki na biomasę generują również mniej CO2 niż konwencjonalne kominki, co jest świetne dla środowiska. Jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta, biokominek jest bezpieczną, wolną od toksyn alternatywą dla tradycyjnego kominka. Kominki na biomasę są również bardzo łatwe w instalacji. Nie są to skomplikowane i hałaśliwe urządzenia, takie jak piece na drewno czy pelety, więc nawet jeśli jesteś nowicjuszem w remontach domowych, powinieneś być w stanie wykonać pracę prawidłowo.

Rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając biokominek

Jak w przypadku każdego projektu, jest kilka rzeczy do rozważenia przy instalacji biokominka. Po pierwsze i najważniejsze, musisz upewnić się, że Twój dom ma niezbędną infrastrukturę do instalacji biokominka. Kominki na biomasę nie są zalecane do stosowania z systemami Forced Air, ponieważ mogą powodować zatkanie kominka. Jeśli masz w domu zwierzęta lub dzieci, powinieneś rozważyć nabycie pokrywy kominkowej ze względów bezpieczeństwa.

Czy powinieneś zainstalować biokominek?

Teraz, gdy wiesz już wszystko o korzyściach płynących z instalacji biokominka, pozostaje pytanie: czy powinieneś go mieć? Powinieneś go mieć tylko wtedy, gdy planujesz zostać w tym samym domu przez długi czas; w przeciwnym razie, prawdopodobnie nie jest to warte inwestycji. Kominki na biomasę są droższe niż zwykłe kominki, po prostu dlatego, że są bardziej energooszczędne. Ponadto, kominki te wymagają dedykowanego komina, co oznacza, że nie będzie można ich używać we wspólnej przestrzeni życiowej. Kominki na biomasę nie są zalecane do stosowania w systemach z wymuszonym obiegiem powietrza, ponieważ mogą spowodować zatkanie kominka.

 

Kilka zdań o autorze